Dlaczego warto zlecić napisanie biznesplanu profesjonaliście?

1 września, 2022

Zdecydowana większość przedsiębiorców chociaż raz w życiu stanęła przed dylematem, komu zlecić napisanie profesjonalnego biznesplanu, czy też może napisać go samemu? Potrzebujemy go w różnych sytuacjach – od uzyskania kredytu bankowego, dotacji, dofinansowania, czy też po prostu dla potrzeb własnych – zarządczych. 

Przecież kto zna lepiej mój własny biznes niż ja? 

Może specjalista, który w przeszłości analizował wyniki finansowe, problemy, zagrożenia, dziesiątek innych firm z tej samej branży? Profesjonalista, który zna wytyczne różnych instytucji finansowych co do jego zakresu, odpowiedniego poziomu wskaźników finansowych?

Pomijając kwestię czasu, jaki musimy poświęcić na napisanie biznesplanu, musimy jeszcze znać wymogi banków lub instytucji finansowych, oczekiwania jego odbiorców. Jego zakres praktycznie za każdym razem jest inny, tak jak każda firma jest inna. Wyjątkowa na swój sposób. Można powiedzieć że firma jest jak człowiek – nie ma dwóch takich samych. I właśnie w biznesplanie trzeba ująć tą indywidualność, podkreślić jakie są jej plusy i minusy mojej firmy na tle konkurencji. Zaprezentować w odpowiedni sposób prognozy finansowe, zinterpretować je. Jeżeli nie mieszczą się one w „widełkach”, zaproponować rozwiązanie, które je poprawi. Bardzo często zdarza nam się sugerować naszemu zleceniodawcy zmiany organizacyjne, finansowe, przedsiębiorcy, ponieważ wychodzimy z założenia że napisanie to nie tylko produkt, to również doradztwo, z którego nasz klient może skorzystać. Bardzo dobrze to widać gdy nasz klient zleca nam napisanie biznesplanu na własne potrzeby zarządcze i nagle się okazuje że nowy biznes, produkt, pomimo że w głowie zapowiadał się bardzo obiecująco, w praktyce nie jest rentowny, lub konkurencja posiada znacznie lepsze i tańsze rozwiązania. Wówczas wspólnie analizujemy co wpływa na zbyt niską rentowność, dlaczego nasz produkt nie jest konkurencyjny na rynku i co możemy zmienić aby to poprawić. Obecnie ze względu na trudną sytuację na rynku finansowym (wysokie stopy procentowe, inflacja), kryzys energetyczny odpowiednie planowanie biznesu jest bardzo istotne, a rzetelnie napisany biznesplan może nas uchronić przed nierentownymi inwestycjami, jeszcze przed zainwestowaniem środków.

Patryk Połomski
Wiedzę oraz doświadczenie zdobywałem, obsługując kompleksowo firmy pod kątem pozyskania kapitału na realizację inwestycji oraz do bieżącej działalności w postaci kredytu, leasingu oraz funduszy inwestycyjnych. Dzięki długoletniemu doświadczeniu poznałem cały proces pozyskiwania kapitału. Rozpoczynając od fazy planowania inwestycji, po przygotowanie niezbędnej dokumentacji, (w tym biznesplanu), aż po jej rozliczenie. W zakresie finansowania bankowego współpracuję również z bankami spółdzielczymi, starając się zawsze dobierać odpowiedni produkt do potrzeb Klienta.